top of page
  • Obrázek autoraHana Křížová

Vědecká fotografie a mikrofotografie

Aktualizováno: 26. 3.

Máme za sebou první veřejnou akci!

Na přednášce "Vědecká fotografie a mikrofotografie" jsme byli svědky jedinečného spojení, v němž mikroskop sloužil nejen jako vědecký nástroj, ale i jako zdroj umění. Pan Mgr. Viktor Sýkora, známý svými fotografickými eskapádami do mikro a nano světa (knihy Tajemství rostlin a Neviditelný lidský svět), dokázal, že i nejmenší vědecký objekt může být hvězdou na plátně umělecké galerie. Přednáška, která se konala v rámci projektu InterBridge - Interdisciplinární most financovaného programem Interreg Česko-Sasko, byla svědectvím

o tom, jak může být věda nejen poučná, ale i překvapivě fotogenická.

 

Přítomní i online připojení diváci byli svědky toho, jak pan Sýkora proměnil snímky částí rostlin nebo hmyzu z optického a elektronového mikroskopu v umělecká díla získávající ocenění po celém světě, včetně dvou prestižních cen z německých Brém (German Prize for Scientific Photography v roce 2010 a 2013).

 

Ale co by byla přednáška bez publika? S dvacítkou entuziastů v sále a zhruba stejným počtem dalších zájemců většinou z Německa, kteří se na dvě hodiny připojili online a sledovali přednášku, kterou přímo v sále tlumočil pan Vitvar do němčiny, byla atmosféra více než jen akademická. A kdo by po dvou hodinách soustředění na výklad odolal chlebíčkům, mini zákuskům a osvěžující ovocné míse, které nejen okouzlily oko, ale i potěšily chuťové pohárky?


Přednáška byla jen inspirující začátek. Projekt totiž slibuje workshopy, kde si zájemci budou moci na vlastní kůži vyzkoušet celý proces, při němž z obyčejného vzorku, který si přinesou, vznikají snímky v několikatisícovém zvětšení pod elektronovým mikroskopem a jak trpělivý přístup vyžaduje jejich následující grafické zpracování – úprava, vyčištění, kolorování, syntéza a pod. Inspirace pana Sýkory tak bude sloužit jako most mezi vědou a uměním umožňující účastníkům prozkoumat nejen krásu mikro a nanosvěta, ale i trpělivost a detailní práci, která stojí za každým publikovaným snímkem.


Tento most mezi Českem a Saskem, mezi vědou a uměním, je jasným důkazem, že spolupráce a interdisciplinární přístup mohou otevřít nové obzory. S následující přednáškou na téma makrofotografie hmyzu, která je plánována na začátek května, se nemůžeme dočkat, jaké další úchvatné pohledy na přírodu nám projekt InterBridge přinese.


A jak řekl pan Sýkora, jeho největším úspěchem je otištění upravených mikrofotografií v National Geographic a Science. To je připomínka, že i v nejmenším detailu může být ukryta nekonečná krása, čekající, až ji objevíme. Takže, ať už máte zájem o vědu, umění nebo jen o chlebíčky, příští akce projektu InterBridge, o nichž budeme včas informovat na našich stránkách, byste si rozhodně neměli nechat ujít!

Hana Křížová


Přednáška Mgr. Viktora Sýkory – Vědecká fotografie a mikrofotografie, 19.3. 15 -18 h, konferenční místnost ve 4. patře Ústavu pro nanomateriály v Liberci.58 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page