Projekt InterBridge je zaměřen na kreativní spojení oborů, které spolu běžně neinteragují a nabízí nové pohledy na vědeckou i uměleckou tvorbu. První rok projektu byl zakončen putovní výstavou s názvem Optika: Spojení vědy a kreativity, která shrnula to nejzajímavější z naší dosavadní práce. Výstava probíhala od 14. října do 11. listopadu 2024 na Technické univerzitě v Liberci, konkrétně v budově G ve 3. patře ve vestibulu auly. Během čtyř týdnů byla volně přístupná nejen studentům univerzity, ale také široké veřejnosti. Naším cílem bylo ukázat, jak může optika, zdánlivě technický obor, inspirovat k umělecké tvorbě a stát se nástrojem kreativity. Výstava zahrnovala díla vzniklá na workshopech s žáky, studenty i veřejností.
Co jsme vlastně vystavovali?
Výstava představila širokou škálu exponátů, od výtvarných děl inspirovaných bionikou až po interaktivní technologické instalace, mezi nimiž vynikaly:
trička s motivy z elektronového mikroskopu - výsledky workshopu „Elektronové inspiratorium“, kde studenti Střední umělecké školy v Liberci zachytili detaily různých materiálů pod elektronovým mikroskopem. Pomocí sítotisku přenesli své návrhy na trička,
bublinkové malby - veselé mozaiky barev vytvořené dětmi z Lessingovy základní školy v Žitavě pomocí obarvené bublifukové kapaliny a brček,
obrázky inspirované bionikou - kresby dětí ze ZŠ Sokolovská, které po exkurzi do botanické zahrady v Drážďanech ztvárnily inspirace z přírody, například struktury lotosového listu nebo mechanické květiny,
„Intercolored“ - světelná instalace Vítězslava Plavce využívající barevné papíry a programované LED osvětlení, která zpochybňuje naše vnímání reality a barev. Toto dílo byste si nejlépe vychutnali v noci, protože jedině za úplné tmy a ticha vynikne jeho magická hra barev. To bohužel nemůžete, protože budova G se na noc zamyká, ale někde mezi dnem a nocí se přeci jen v těchto prostorách pohyboval student FA, který nápaditě nafilmoval tento exponát a Intercolored tak získal další umělecký rozměr. Shlédnout video můžete zde.
diskohelma - skleněná motorkářská helma pokrytá broušenými krystaly, vytvořená ve spolupráci s Preciosa Lighting,
instalace s názvem „Pohyb jako základ existence“ - interaktivní exponát, který pomocí kamery snímal pohyby návštěvníků a promítal jejich siluety na stěnu, čímž symbolizoval, že bez pohybu se stáváme neviditelnými,
tři velké postery s fotografiemi z elektronového mikroskopu a s obrázky, které vytvořila AI jako simulaci obrázků z elektronového mikroskopu na základě Lukášova programování. Návštěvníci měli rozhodnout, které fotografie byly reálné a které uměle vytvořené, což rozhodně nebylo snadné.
První a poslední z výčtu exponátů - trička a postery s motivy z elektronového mikroskopu jsme již dříve s úspěchem vystavovali na textilní konferenci v Chemnitz.
Problémy při organizaci výstavy
Organizace výstavy nebyla bez komplikací. Sdílení prostoru s jinými akcemi, jako byly Kariérové dny TUL a různé konference, vyžadovalo kompromisy. Přestože jsme se s většinou organizátorů dokázali rozumně domluvit, občas došlo k problémům. Největší z nich nastal, když naše exponáty musely ustoupit stánkům firem při akci Kariérové dny a některé z nich byly dočasně zabarikádovány.
Další výzvou byla ztráta dvou triček, která pravděpodobně odcizili studenti. Ačkoliv nás to mrzí, na druhou stranu nás těší, že byla natolik atraktivní, že se někdo neubránil pokušení. To jen dokazuje jejich kvalitu a originalitu.
Výstava sice byla přístupná už od 14. října, ale teprve 17. října byla slavnostně zahájena vernisáží, které se účastnil i zástupce tisku - pan Pluhař, který o nás napsal do univerzitního magazínu TUNI – článek najdete zde. A můj rozhovor s redaktorem Českého rozhlasu Liberec o naší výstavě i projektu InterBridge jsme zde již publikovali.
Naše první výstava byla jen začátkem. V příštích dvou letech plánujeme další dvě výstavy, které budou stavět na úspěchu té první. Děkujeme všem, kdo se na výstavě podíleli, i těm, kdo nás navštívili. Nasbírali jsme přibližně stovku podpisů při slavnostních akcích a vernisáži. To však zdaleka nereflektuje skutečný zájem, protože výstavu navštívily stovky dalších, ať už cíleně nebo jen díky své přítomnosti v univerzitním prostoru, kde se denně pohybují studenti, zaměstnanci, návštěvníci univerzity a proběhlo zde také několik konferencí a dalších hromadných akcí.
Co výstava skutečně přinesla?
Výstava nám ukázala, jak důležité je spolupracovat, komunikovat a hledat kompromisy. Naši metodici umění Lukáš a Honza, kteří výstavu instalovali, odvedli skvělou práci. Stejně tak Karolína, Tereza, Míša a oba Pavlové při workshopech, protože dokázali jejich účastníky zaujmout a inspirovat. Mayza, která se ujala role „exhibition assistant“, překonala svou stydlivost a představovala exponáty návštěvníkům. I když to třeba nebylo na první pohled patrné, k výstavě ve skutečnosti přispěli všichni členové našeho týmu.
Projekt InterBridge není jen o výsledcích, ale také o procesu a tato výstava nebyla jen ukázkou propojení vědy a umění. Přinesla také nové zkušenosti všem zúčastněným – od dětí a studentů, po vědce a organizátory. I když umělecká hodnota vystavovaných výtvorů není primárním cílem projektu, jejich pravá hodnota spočívá v lidech, spolupráci a inspiraci. A to je hlavní odkaz projektu InterBridge.
Hana Křížová
Comments