Dne 6. května 2024 se u nás v Ústavu pro nanomateriály uskutečnila v rámci projektu InterBridge přednáška o makrofotografii hmyzu, kterou vedla renomovaná fotografka a ředitelka prestižní soutěže Czech Press Photo, paní Veronika Souralová. Tato událost se stala skvělým doplňkem našeho přednáškového cyklu "Optika", jímž jsme zahájili náš česko-saský projekt zaměřený na propojení vědy a umění.
Zatímco předchozí přednáška pana Sýkory nás provedla nano a mikrosvětem, ke kterému je potřeba specializovaného vybavení v podobě elektronového a optického mikroskopu, makrofotografie nás přivedla do světa, který je už částečně viditelný pouhým okem. K pořízení makrofotografií hmyzu stačí fotoaparát a kvalitní makroobjektiv, které si může pořídit každý nadšený amatérský fotograf. To ale z něj ještě neudělá mistra v tomto oboru. K tomu jsou potřeba další vlastnosti, které paní Veronika Souralová bezpochyby má: kreativita, fantazie, představivost a především trpělivost.
Během přednášky sdílela paní Souralová, autorka knih s vlastními fotografiemi jako "Jeden den v mraveništi", "Povídání s motýly", "Včelí domeček" a "Příběhy z trávy", s publikem svůj příběh o tom, jak se vlivem otce stala vášnivou pozorovatelkou hmyzu. Následně se přednáška zaměřila na fascinující svět mravenců v makro měřítku, a to za doprovodu fotografií autorky.
Paní Souralová popsala své výpravy, během kterých fotografovala jak impozantní tropické mravence Atta, tak i obyčejné české lesní mravence. Díky jejímu vyprávění a fotografiím ožívaly před zraky publika Sekorovy příběhy Ferdy Mravence, ať už se jednalo o budování mraveniště, chov mšic nebo loupežné výpravy mravenců za kuklami jiných kolonií.
Tentokrát nás mile zaskočil zvýšený zájem německého publika, které se k přednášce připojilo online a pro nějž přednášku opět tlumočil pan Vitvar. Stalo se tak i díky úsilí našich německých projektových partnerů z Technické univerzity v Chemnitz, kteří informaci o akci šířili mezi své kolegy, studenty a známé. K propagaci akce přispěla i cílená reklama na Facebooku, která oslovila široké publikum v Německu a pomohla posílit mezinárodní rozměr projektu InterBridge.
Na závěr bychom rádi paní Souralové poděkovali za inspirativní přednášku a popřáli jí mnoho štěstí a úspěchů v její fotografické tvorbě. Těšíme se na další knihy doprovázené jejími úchvatnými fotografiemi, které otevírají dveře do fascinujícího světa hmyzu.
Hana Křížová
Comentários