Ekoworkshop na Klimaschule aneb co vznikne, když plast dostane druhou šanci
- Hana Křížová
- 11. 4.
- Minut čtení: 2

V pondělí 31. března jsme se s projektem InterBridge zúčastnili tzv. „Grüner Montag“ – zeleného pondělí – na Gymnáziu Christiana Weise v Žitavě. Tato škola, která nese označení Klimaschule, jednou ročně přerušuje běžnou výuku a nabízí místo toho žákům ekologicky zaměřené aktivity. A právě sem jsme přivezli náš ekoworkshop, ve kterém PET lahve změnily svou identitu – staly se součástí módního návrhu.
Hlavní myšlenka byla jednoduchá: využít rozřezané PET lahve jako materiál pro tvorbu šatů na krejčovskou figurínu. Během dopoledne žáci navlékali na monofil nařezané kousky plastů z PET lahví různých barev, prokládané korálky od Preciosy Ornely z Desné. Tyto vytvořené řetězy se našívaly na košilku, která tvořila podklad budoucích šatů.
Workshop vedla Karolína a zúčastnilo se ho devět dětí. Paní učitelka Markéta Barth, která s námi spolupracuje dlouhodobě, se bohužel tentokrát nemohla zúčastnit kvůli nemoci. Velké poděkování proto patří Johance Wagnerové, studentce pedagogické fakulty TUL, která zvládla nejen překlad z a do němčiny, ale i aktivní podporu při tvorbě. Byla nepostradatelnou posilou – díky, Johanko!
A proč zrovna PETky? Jednak proto, že jsou snadno dostupným plastem, a jednak i proto, že recyklace a nové využití plastů je jedním z témat, které s námi v projektu rezonují. Ne náhodou je jedním z našich hlavních partnerů Technická univerzita v Chemnitz, konkrétně její institut MERGE, kde se věnují vývoji lehkých kompozitních materiálů – často právě na bázi plastů. I díky této inspiraci jsme se rozhodli ukázat, že i plast může dostat druhou šanci – třeba právě ve světě módy.
A co bude se šaty dál? Počítáme s nimi jako s důležitým exponátem na naší závěrečné výstavě, ale také jako součástí putovní výstavy, kterou letos plánujeme. Snad zaujmou nejen svou barevností a neobvyklým vzezřením, ale i myšlenkou, která za nimi stojí.
Hana Křížová
コメント