top of page

S mikroskopem na objevitelské cestě: InterBridge nadchl žáky na International Primary School Stollberg

  • Obrázek autora: Hana Křížová
    Hana Křížová
  • 18. 5.
  • Minut čtení: 1

Aktualizováno: 27. 5.


Dne 22. března 2025 otevřela International Primary School Stollberg své dveře zvědavým návštěvníkům, rodinám i budoucím malým vědcům. Jedním z hlavních lákadel dne otevřených dveří byla interaktivní stanice projektu InterBridge, který probíhá ve spolupráci Technické univerzity v Chemnitzu a Technické univerzity v Liberci v rámci programu Interreg. Cílem projektu je propojovat umění a vědu a inspirovat mladé lidi k zájmu o přírodní vědy. 


 Pod vedením Karolíny Voleské (TU Liberec) a Kristiny Jahn a Ricardy Künzel-Ripp (TU Chemnitz) si žáci mohli vyzkoušet práci se stereomikroskopem i digitálním světelným mikroskopem a objevovat fascinující svět „malých věcí“. Pírka, pavouci, žraločí kůže – rozmanitost přírodních i technických vzorků vzbuzovala nadšení a údiv. I běžné předměty každodenního života, jako jsou bankovky, lidské vlasy, textilie nebo obrazovka LED displeje, pod vysokým zvětšením odhalily nečekané struktury, které běžným okem nelze vidět. Kreativní část programu pak propojila vědu s uměním: nasnímané mikroskopické snímky se staly základem pro barevná mozaiková díla, která zobrazovala známé stavby z Chemnitzu a Liberce – například památník Karla Marxe, vysílač Ještěd nebo budovu samotné školy. Díky tomuto propojení se věda stala nejen srozumitelnou, ale také živou a inspirativní. 


Workshop názorně ukázal, jak lze prostřednictvím mezioborového přístupu zábavnou formou předávat vědění – což je hlavní myšlenkou projektu InterBridge. Zářivé oči mladých badatelů byly nejlepším důkazem toho, že se to daří.


Kristina Jahn a Ricarda Künzel-Ripp




 
 
 

コメント


bottom of page