
Ve čtvrtek 9. ledna 2025 jsme v rámci projektu InterBridge podnikli další mezinárodní exkurzi, tentokrát do podniku Preciosa Ornela v Desné. Cílem bylo přiblížit české sklářské tradice dětem ze Základní školy Sokolovská v Liberci a jejich vrstevníkům z Gymnázia Christiana Weise v Žitavě. Autobus naplnila skupina přibližně 50 dětí ze 7. tříd, které doprovázeli jejich pedagogové: ředitelka ZŠ Sokolovská Pavlína Roudná a pan učitel Pavel Červinka, spolu s německými kolegyněmi Markétou Barth a Jacqueline Zenker. No a já jsem jela sebou opět jako organizační doprovod a zpravodaj celé akce.
Německé děti byly ze speciální třídy s výukou češtiny, zatímco české děti ze ZŠ Sokolovská se učí německy, a proto jsme už v autobusu zapojili děti do jazykové spolupráce – seděly v česko-německých dvojicích a každý měl za úkol vést jednoduchý rozhovor v obou jazycích. Tato aktivita prolomila počáteční ostych a děti měly možnost pocvičit se v cizím jazyce.
Jedinečný moment nám hned po příjezdu do areálu Ornely přinesla sněhová nadílka, která obklopovala Desnou jako součást Jizerských hor. Děti toho náležitě využily a spontánně se pustily do sněhové koulovačky. Sněhové koule létaly sem a tam jako u Waterloo s takovou intenzitou, že několik zásahů schytali i dospělí – včetně mě! Přestože tento neplánovaný boj přerušil naše diplomatické snahy o přátelské propojení českých a saských dětí, nakonec jsme se tomu všichni společně zasmáli. Byla to příležitost, jak děti mohly vybít energii a užit si trochu zábavy.
Po sněhové bitvě se nás ujali průvodci z Ornely. Rozdělili jsme se do dvou jazykových skupin, přičemž německou skupinu kromě českého průvodce doprovázela i překladatelka z Ornely.
Exkurze trvala přibližně hodinu a každá minuta stála za to. Viděli jsme celý proces výroby tzv. rokajlu, což jsou korálky, které se vyrábějí řezáním skleněných trubiček. Rokajl je tradiční český skleněný produkt, který má dlouhou historii a je oblíbený po celém světě, zejména v oblasti výroby bižuterie a textilního zdobení.
Exkurze začala v provozu, kde nám ukázali tvorbu skelného kmene, tedy směsi surovin určených k tavení. Potom jsme sledovali fascinující proces tažení skleněného vlákna, které prochází celou halou, postupně chladne a tuhne. Vlákno pak bylo nasekáno na kratší trubičky, které připomínají barevné špagety. Dozvěděli jsme se, že v Ornele vyrábějí korálky v desítkách barevných odstínů a mnoho z nich jsme také viděli ve výrobě i ve skladu – od bílé, přes oranžovou, červenou a tyrkysovou, až po zelenou a černou.
Následující fáze zahrnovaly zakulacování a zaoblování ostrých hran korálků jednak mechanicky v obrovských bubnech, jednak chemicky pomocí kyselin. Bylo zajímavé sledovat, jak se spojení vědy a umění uplatňuje přímo ve výrobě – od chemie a fyziky skloviny a její barvy až po precizní design korálků.
Na závěr jsme od podniku dostali dva pytle korálků pro každou třídu, aby děti mohly ve škole vytvořit vlastní umělecká díla. Pro pana učitele Červinku, který vyučuje němčinu i výtvarnou výchovu, byla tato exkurze dokonalým spojením jeho odbornosti s cíli našeho projektu. Pokud pravidelně sledujete naše projektové akce, jistě víte, že pan učitel Červinka a jeho žáci se již v loňském roce zúčastnili naší akce „Bionika“. Jejich výtvarná díla jsme tehdy nejen vystavovali, ale také ocenili. Už teď se těšíme na jejich nové výtvory z korálků, které budou součástí naší příští česko-německé výstavy. Jsme také samozřejmě zvědaví, co vytvoří německé děti, ale protože dětská fantazie nezná hranice, tak to určitě bude něco krásného a inspirativního.
Exkurzi jsme zakončili návštěvou podnikové prodejny, kde si děti i pedagogové mohli zakoupit drobnosti a suvenýry. Po návratu domů jsme řešili ještě ztrátu mobilu jednoho německého žáka, který nám ale řidič autobusu ochotně doručil – takže vše nakonec dobře dopadlo.
Děkujeme společnosti Preciosa Ornela za skvělou organizaci a za to, že nám přiblížila další rozměr českého sklářství. Děti si odnesly nejen překrásné korálky, ale i mnoho inspirace a nových zážitků, které obohatí naši společnou mezinárodní cestu za poznáním vědy a umění. Velmi mě těší, že jsme naším projektem přispěli i k přímému navázání spolupráce obou škol. Už v autobusu učitelé nadšeně plánovali, jaké další společné akce a výlety by jejich čeští a němečtí žáci mohli v budoucnu podniknout. Právě takové okamžiky mi potvrzují, že stavíme mosty přátelství mezi Českem a Německem a naplňujeme hlavní poslání našeho projektu.
Hana Křížová
Comments